Bal klas III


Biwak

W dniach 2 - 4 czerwca klasa I c oraz III d pojechały wraz z opiekunami - panią Magdaleną Barlik, panią Marleną Brzezińską, panią Maria Łukaszewicz, panem Markiem Grochowskim na biwak do Wdzydz Kiszewskich. Gościnna stanica PTTK koło jeziora Gołuń przywitała uczniów słońcem. Choć późniejsze dni były deszczowe, ciekawy program nie pozwalał się nudzić. Rejs łódką, przejażdżka wozem konnym, wizyta w skansenie, bieg na orientację, warsztaty rzeźbiarskie, ognisko to atrakcje, które urozmaicały młodzieży czas spędzany też na spacerach, plotkach, grze w piłkę, czyli na odpoczynku od zajęć szkolnych. Pozostały zdjęcia, wspomnienia i smak zajadanych podczas opadu gradu miejscowych racuchów o nietypowej nazwie.

Paulina Kulas zajęła II miejsce w wojewódzkim finale "Strofki"

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy jest organizatorem Turnieju Recytatorskiego "Strofka". Finał konkursu odbył się 30 maja w Pałacu w Ostromecku k/Bydgoszczy. Nasza Paulina, której nieprzerwane pasmo sukcesów opisuje zarówno nasza strona, jak i lokalna prasa, zdobyła tam, na etapie wojewódzkim, zaszczytne II miejsce. Przypomnijmy, że przygotowywała ją, polonistka, pani Maria Łukaszewicz. Uczniowie naszej szkoły zgodnie potwierdzają, że głos Pauliny i sposób, w jaki prezentuje wiersze, piosenki, akompaniując sobie na gitarze, to talent godny pozazdroszczenia.

Tylko u nas - karta motorowerowa

Jesteśmy szkołą, która organizuje egzamin na kartę motorowerową. W tym roku zdobywały ją w Gimnazjum nr 1, dzięki organizatorce przedsięwzięcia, pani Elżbiecie Pieczce, osoby z klas drugich i trzecich naszej szkoły oraz uczniowie innych szkół. Myliłby się też ten, kto sądziłby, że posiadanie takiego dokumentu interesuje tylko panów - na egzaminie można było zobaczyć też jedną panią. Egzamin został poprzedzony odpowiednimi szkoleniami związanymi z udzielaniem pierwszej pomocy (przeprowadził je ratownik medyczny ze Straży Pożarnej - pan Łukasz Leśniak) oraz z przypomnieniem przepisów Kodeksu Drogowego (omawiał je sierżant Daniel Kania z Powiatowej Komendy Policji). Następnie odbyła się część pisemna, Był to test sprawdzający wiadomości teoretyczne (budowa i obsługa motoroweru oraz przepisy KD). Osoby, które go zdały, zostały dopuszczone do egzaminu praktycznego. Jazda motorowerem odbyła się 28 maja na placu manewrowym w SP nr 3. Na zdjęciach można zobaczyć maszyny uczestników kursu i ich samych. Życzymy im bezpiecznej, szerokiej drogi!
Organizatorzy dziękują Powiatowej Komendzie Policji, a w szczególności sierżantowi Danielowi Kani za wszechstronną pomoc oraz Państwowej Straży Pożarnej, zwłaszcza panu Łukaszowi Leśniakowi za przeprowadzenie szkolenia.

Matematyka na wesoło

28 maja przedstawiciele wszystkich klas pierwszych spotkali się, aby rozwiązywać zagadki i łamigłówki matematyczne. Celem konkursu zorganizowanego przez nauczycielkę matematyki z naszej szkoły - panią Ewę Tysarczyk jest kształcenie w uczniach umiejętności logicznego myślenia oraz propagowanie ciekawych form nauki tego przedmiotu. Gry i rozrywki matematyczne były już bardzo rozpowszechnione w czasach starożytnych, później w wiekach średnich, a dowodem na to, ze po dzień dzisiejszy wywołują dużo emocji i zainteresowania wśród młodzieży jest liczny udział w nich naszych gimnazjalistów.
Zadania były zróżnicowane, a ich rozwiązywanie raz wymagało podejmowania szybkich decyzji, a raz chwili zastanowienia. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy I a i ich drużyna w składzie: ,drugie miejsce zajęła klasa I c i jej przedstawiciele: Agnieszka Maluchnik, Michał Pik, Szymon Głomski, Miłosz Lorbiecki, Sebastian Stopa, a trzecie uczniowie klasy I f - Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy wszystkich do zmierzania się z grami oraz zabawami logicznymi. Następny konkurs już za rok.

Drugi Orlik u nas!

W naszej szkole trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę drugiego już Orlika w Tucholi. Projekt ma objąć wielofunkcyjne boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę, boisko do piłki nożnej i bieżnię z czterema torami. Im więcej takich miejsc pojawi się w mieście, tym lepiej młodzież będzie mogła wykorzystać nie tylko swoje zajęcia wychowania fizycznego, ale i czas wolny.

Konkurs krasomówczy

W ostatni piątek, 15 maja, odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Filia dla Dzieci i Młodzieży) organizowany przez nią konkurs krasomówczy. Zadaniem uczestników było w czasie 3 minut pięknie i ciekawie opowiedzieć jakąś legendę. Nasza uczennica - Monika Steffer z klasy I e, która jako jedyna reprezentowała Gimnazjum nr 1, zdobyła III miejsce za przedstawienie jury i publiczności legendy o Warsie i Sawie, czyli o tym, jak powstała Warszawa.

"Słońce świeci wszędzie", również w "Tygodniku" ... ;)

W ramach zajęć prowadzonych dzięki programowi "Słońce świeci wszędzie - program wyrównywania szans edukacyjnych w gminie Tuchola szansą na lepszą przyszłość" uczennice klasy III e z Gimnazjum nr 1 wraz z opiekunem - Magdaleną Barlik wybrały się do "Tygodnika Tucholskiego", by poznać sekrety pracy dziennikarzy i dowiedzieć się tego, jak powstaje gazeta. Kolejne zajęcia to już wycieczka do kina w Bydgoszczy, na film Woody Allena z nagrodzoną za rolę w nim Oskarem Penelope Cruz.

Planetarium

W związku z tym, że rok 2009 jest Międzynarodowym Rokiem Astronomii, do Gimnazjum nr 1 zawitało Planetarium Nieba Północnego. Pomysłodawczynią niecodziennej lekcji była nauczycielka fizyki Ewelina Nowak. W sali gimnastycznej stanęła nadmuchiwana kopuła przypominająca niezidentyfikowaną budowlę kosmiczną. W jej wnętrzu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pokazie pod tytułem "Wszechświat wokół nas". Dzięki systemowi projektorów i rzutników to przenośne planetarium daje możliwość obejrzenia prezentacji kompletnego wyglądu nieba i symulacji ruchu ciał niebieskich. Tego typu lekcje cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, ponieważ w przystępny i atrakcyjny sposób przekazują wiedzę dotyczącą tajemnic nieba.

Wycieczka rowerowa

Błysk stalowych rumaków, wygodne siodełka, dobry humor, pogoda, miłe towarzystwo i ciekawe widoki - oto recepta na udany poniedziałek. W Gimnazjum nr 1 sezon wycieczek rowerowych został rozpoczęty. Dnia 11 maja uczniowie klasy III d i III a pod opieką Marii Jeziorskiej, Marii Łukaszewicz i Magdaleny Barlik wyruszyli, by dzięki pomocy dwóch kółek oglądać piękno wiosny w Borach Tucholskich. Trasa nie była męcząca, ale wszystkich ucieszył ciepły posiłek w Szumiącej. Jednym słowem - coś dla ciała, coś dla ducha.

WIELKI SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTEK !

Grand Prix dla Paulina Kulas, pierwsze miejsce - Ola Stahnke w Borowiackim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Cekcynie! W sobotę 9 maja odbył się w Cekcynie V Borowiacki Festiwal piosenki Obcojęzycznej - Cekcyn 2009. Sala Domu Kultury wypełniona po brzegi. Gości witają organizatorzy, państwo Anna i Adam Filipscy. Godzina 9.00 - rozpoczynają się przesłuchania. Na liście czterdzieścioro czworo uczestników. Uczennice naszej szkoły mają wystąpić pod numerami 32. Paulina Kulas, 35. Sylwia Gumińska, 38. Aleksandra Stahnke. Długie oczekiwanie i sporo nerwów... Po występie Pauliny (piosenka Someone's watching over me) konferansjer komentuje: Swoim występem Paulina bardzo zawyżyła poziom - następni powinni się bardzo starać... Kolejna staje na scenie Sylwia. Piosenka Durch den Monsun w jej wykonaniu zostaje nagrodzona oklaskami. I wreszcie na scenie staje trzecia uczestniczka, Ola. Stremowana śpiewa Wo bist du Mama. Jeszcze kilka przesłuchań i ogłoszenie wyników. Na początku nagrody specjalne. Paulina otrzymuje m.in. nagrodę przewodniczącego jury.
Nadchodzi decydująca chwila. Najpierw zdobywcy trzecich nagród, potem drugich i wreszcie... Jest! Aleksandra Stahnke z Gimnazjum nr 1 w Tucholi zdobywa pierwsze miejsce! Na koniec najważniejsza nagroda - Grand Prix dla Pauliny!
Wielki sukces uczennic i pani Izabeli Tunowskiej, nauczycielki muzyki w naszej szkole, która przygotowała uczennice. Po koncercie laureatów szczęśliwa ekipa z Gimnazjum nr 1 wraca do domu.

Żywa lekcja historii

Co koń wyskoczy przybyli 7 maja Roku Pańskiego 2009 w skromne progi Gimnazjum nr 1, przyzwani pismem szlachetnych magistrów historii - nauczycieli Elżbiety Folegi i Piotra Zielińskiego, zacni rycerze Bractwa Rycerskiego "Kerin" z zamku Gniew, by obyczaje stanu rycerskiego szkolnej gawiedzi przybliżać. Dziatwa z zapartym tchem słuchała dawnych historii, a co odważniejsi śmiałkowie mieli okazję przywdziać zbroję lub stanąć w szranki, by stoczyć walkę i pasowanym na rycerza zostać. Jeno żal, że w czasy średniowiecza można było przenieść się tylko na godzinę.

Paulina Kulas w finale

7 maja odbyły się w Gostycynie eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego "Strofka". Wśród pięciu finalistów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego znalazła się też nasza uczennica Paulina Kulas, przygotowana przez panią Marię Łukaszewicz. Poziom konkursu był wysoki, a szanse wszystkich uczestników wyrównane - tym bardziej cieszy sukces Pauliny w walce z tak godnymi przeciwnikami do miana tytułu najlepszego recytatora. Finał już 30 maja. Trzymajcie kciuki!

Konkurs geograficzny

29 kwietnia odbył się w naszej szkole pod hasłem "Poznaj Ziemię" konkurs geograficzny zorganizowany przez panią Wiesławę Jabłońską i panią Teresę Kiedrowską. Wzięło w nim udział 36 osób z klas pierwszych. Oto zwycięzcy:
I miejsce - Patrycja Hennik z klasy I b
II miejsce - Stanisław Sabiniarz z klasy I e
III miejsce - Krystian Szulc z klasy I b
Wyróżnienia zdobyli: Monika Steffer z kl. Ie i Marcin Zabrocki z kl. I g. Gratulujemy!

Konkurs chemiczno - fizyczny

Dnia 27 kwietnia odbył się szkolny konkurs chemiczno - fizyczny dla klas drugich zorganizowany prze panią Ewelinę Nowak i panią Aleksandrę Błażejewską. Uczestnikami byli ci, którym niestraszne są różne wzory i równania. Musieli rozwiązać 10 zadań z chemii i 10 zadań z fizyki. Z 25 śmiałków pierwsze miejsce zdobył Michał Żygowski z klasy II d, drugie Martyna Piesik z II c, a trzecie Marika Fiegel z II a. Wyróżnione zostały Olga Gostomska i Hanna Rydygier - obie z II b. Jak widać licznie nagrodzone panie zadają kłam spiskowej teorii, jakoby dziewczęta gorzej radziły sobie z przedmiotami ścisłymi.

III miejsce w Mistrzostwach Halówki

Mistrzostwa Powiatu Tucholskiego Halowej Piłki Nożnej w kategorii chłopców odbyły się w Gostycynie 18 kwietnia. Zgłosiło się siedem zespołów, które podzielono na dwie grupy. Nasz zespół w składzie: Wojciechowski Piotr, Dończyk Tomasz, Urowski Bartosz, Kaszczyszyn Bartosz, Trzebiński Dawid, Niziński Patryk, Skoda Adrian, Michalski Patryk zajął w swojej grupie II miejsce. Opiekunem zespołu jest pan Leszek Ostrowski. W meczu o III miejsce nasi chłopcy pokonali rywali ze Stobna 1:0. Wszyscy wracali z turnieju zadowoleni, choć z pewnym niedosytem. Zwycięstwo w całym turnieju było tak blisko. Czekamy na rewanż za rok.

Wielkanocne widowisko

Przed świętami mieliśmy okazję przypomnieć sobie dzięki uczennicom z klasy III f: Paulinie Nowak, Martynie Gwizdale, Patrycji Gabrych, Milenie Pankau, Katarzynie Topolskiej, Dorotcie Majka, Martynie Klaman, Natalii Szrajber, Darii Maślonce to, co jest najważniejsze w Wielkanocy, jakie są i skąd wywodzą się tradycje z tym dniem związane. Ten montaż słowno - muzyczny został przygotowany przez dziewczyny pod kierunkiem pani Marii Łukaszewicz w ramach programu "Słońce świeci wszędzie". Towarzyszył im zespół "Emmanuel" w składzie: Dominika Szwemin, Agata Jachimczak, Agnieszka Gorczyńska, Daria Maślonka, Katarzyna Borkowska.
Wielkanoc stała się też okazją do odwiedzin wolontariuszy "Animusa" wraz z panią Hanną Kłosowską u podopiecznych z Wysokiej. Nie zabrakło pomysłowych prezentów - jajek wykonanych przez uczniów w szkolnej świetlicy pod kierunkiem pani Elżbiety Pieczki, Lidii Głomskiej i Krystyny Żurawki (również w ramach programu "Słońce świeci wszędzie").

Nagrody za wielkanocne kompozycje

W konkursie mającym na celu wybranie najładniejszej, oryginalnej wielkanocnej kompozycji nagrody otrzymały dwie uczennice naszego gimnazjum: Patrycja Buczkowska i Agata Kopiszka. Jury doceniło ich prace, prezentujące wysoki poziom artystyczny. Oglądać je było można na wystawie przygotowanej przez organizatora konkursu - Miejską Bibliotekę Publiczną w Tucholi, a dokładniej jej Filię dla Dzieci i Młodzieży.

Dziewczyny grające w piłkę nożną

W Gostycynie odbyły się I Halowe Mistrzostwa Powiatu Tucholskiego Gimnazjów w Piłce Nożnej, których uczestniczkami były zespoły składające się z dziewcząt. Drużyna reprezentująca nasze gimnazjum zdobyła trzecie miejsce. Team w składzie: Hass Kamila, Muzioł Sara, Krueger Monika, Gwizdała Alina, Łabicka Marta, Kalisz Adrianna, Augustyńska Karolina, Guz Emilia, którego opiekunem jest pan Grzegorz Holc, pokonał w ostatniej walce o podium przeciwniczki z Gimnazjum w Gostycynie 1:0. Do tego najwszechstronniejszą zawodniczką tych mistrzostw okazała się Karolina Augustyńska. Być może niedługo dane nam będzie zobaczyć jakiś mecz z udziałem dziewczyn.

Wieczór poetycki

W pewien piątkowy wieczór, 3 kwietnia, można było usłyszeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która zorganizowała spotkanie autorskie z poetką Mirosławą Michalską, wiersze i fraszki z jej najnowszego tomiku "W pociągu do sztuki" czytane przez uczennice naszej szkoły: Olgę Gostomską, Hannę Rydygier i Izabelę Słomę oraz Paulinę Kulas grającą i śpiewającą piosenki tematycznie związane z pracą pani Michalskiej na kolei. Dziewczęta zaprezentowały się doskonale, a do serca wzięły sobie z pewnością fragment jednego z wierszy pani Michalskiej, który dla wszystkich niech stanie się zachętą do tego, by pokazać innym swoje uzdolnienia:
"I w nocy śpię, a talent drzemie,
a ten, czy tamten głośno krzyczy,
to myślę lepszy jest
ode mnie,
ale jak będę dalej cicho,
nie będąc do reklamy skora,
to będę stać i stać bez końca..."

Paulina Kulas najlepsza

3 kwietnia odbył się X już Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy Patriotycznej oraz Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Pro Patrie". Laureatką w obu kategoriach została Paulina Kulas - zdobywając w grupie uczniów szkół gimnazjalnych I miejsce za wykonanie utworu "Modlitwa" Norwida (śpiew) i II miejsce za recytację. To już kolejny sukces naszej utalentowanej Pauliny!

UWAGA EGZAMIN!!!!

W związku ze zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym zamieszczamy informacje dla ucznia przystępującego do sprawdzianu/egzaminu

Im więcej kochamy .....

"Im więcej kochamy i dajemy siebie, tym więcej nasze życie zyskuje na znaczeniu i wartości".
W poniedziałek grupa Szkolnego Klubu Wolontariatu "Animus" działającego przy Gimnazjum nr 1 w Tucholi zebrała się, o 9: 00, aby odwiedzić swych podopiecznych w DPS. Wysoka oraz posądzić 50 krzewów róż. Każda róża otrzymała laminowaną kartkę z imieniem mieszkańca pałacu Janta Pałczyńskiego. Młodzież z zapałem przygotowała klomb, a następnie przystąpiła do obsadzania terenu różami. Było to ważne wydarzenie dla młodzieży, która w ten sposób chciałaby na stałe "zamieszkać" w sercach swych podopiecznych, jak również dla mieszkańców, gdyż z nieskrytą radością i wzruszeniem szukali "swych róż". Zobowiązali się również do opieki nad krzewami do naszych kolejnych przyjazdów. Mieszkańcy potrzebują zainteresowania ich osobą i zwykłej, a zarazem życzliwej rozmowy, pocieszenia, a nawet bycia z kimś bliskim w milczeniu. Wystarcza przywitanie się, podanie ręki, przytulenie się, aby radość tych ludzi była niesamowita i dała taką ogromna miłość i przywiązanie do nich. Krzewy zakupiliśmy z grantu "Szkoła bez przemocy" - Szkoła dla społeczności - społeczność dla szkoły".

Wiosenne przebierańce

Tradycyjnie, jak co roku, 23 marca uczniowie powitali z radością pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Od rana oglądaliśmy na korytarzach ubrane w najdziwniejszy sposób osoby. Samorząd szkolny przeprowadził konkurs na najlepsze przebranie.
Można było też wziąć udział w zawodach zorganizowanych przez pana Aleksandra Kielińskiego i sprawdzić, czy jest się mistrzem klawiatury.
Natomiast klasy Ia i Ic wraz z panią Agnieszka Kierzkowską i niżej podpisaną udały się na wagary, które stały się jednak najzupełniej legalnym wyjazdem do kina w Bydgoszczy. Czasami marzy się nam wszystkim, nauczycielom i uczniom, by takich dni było w roku szkolnym więcej...

Konkurs "Mistrz Klawiatury"

Wyniki konkursu:
1 miejsce - Jakub Łabicki
2 miejsce - Patryk Baliński
3 miejsce - Marcin Ziółkowski

Konkurs "Mistrz klawiatury"

W poniedziałek 23.03 odbędzie się konkurs szybkości pisania. Przepisujemy tekst z naszej strony "Wizyta w Belwederze" w programie Q-Typing. Można pisać na swojej klawiaturze.

Konkursowe eliminacje

11 marca odbyły się szkolne eliminacje do X Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Patriotycznej oraz Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Uczestniczyły w nim, oceniane przez jury w składzie: pani Maria Łukaszewicz, pani Bożena Mahlik i pani Izabela Tunowska, następujące uczennice: w kategorii recytatorskiej - Martyna Kleman, Paulina Kulas(kwalifikacja do kolejnego etapu), Małgorzata Łobocka, Dominika Szwemin (kwalifikacja do kolejnego etapu), w kategorii muzycznej - duet Sylwia Gumińska i Joanna Skiba, duet Agata Jachimczak i Dominika Szwemin (kwalifikacja do kolejnego etapu) oraz ponownie Paulina Kulas. Czekamy na dalsze sukcesy dziewcząt!

Serca wolontariuszy

W piątek, tuż przed walentynkami, grupa "Animus" wraz z opiekunką , panią Hanną Kłosowską , odwiedziła pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej. Okazją do tej wizyty stało się święto miłości - wolontariusze przy pomocy programu artystycznego, a także kartek walentynkowych chcieli pokazać swym podopiecznym to, jak bardzo są kochani. Paulina Kulas, Dominika Szwemin i Agata Jachimczak recytowały wiersze,obdarowano wszystkich własnoręcznie przez młodzież wykonanymi kartkami z aniołami i śpiewano przy muzycznym wsparciu Pauliny, Dominiki i Moniki Gwardzik piosenki. Grupie wolontariuszy towarzyszyła nasza szkolna telewizja TV. Kropka - pod okiem jej pomysłodawcy, pana Olka Kielińskiego, uczniowie: Maciej Karkoszka, Paweł Wandtke i Maksym Zieliński nakręcili ciekawy i wzruszający materiał, który można oglądać na naszej stronie:


.

Wyginam śmiało ciało...

W czwartek (12II) odbyła się w naszej szkole dyskoteka walentynkowa. Harcom i wygibasom w korytarzu towarzyszyły światła i muzyka puszczana przez ekipę z IIIb oraz opiekunowie - pan Leszek Ostrowski i pani Magdalena Barlik - którzy, choć nogi same rwały się do tańca, dzielnie trwali na posterunku ;-) Nie mogło zabraknąć też ekipy TV.kropka - pan Aleksander Kieliński wraz z grupą zapaleńców (prezenterek - Izabela Pstrąg, Monika Krueger, kamerzystów, montażystów, oświetleniowców - Maksym Zieliński, Paweł Wandtke, Maciej Karkoszka, Patryk Baliński, Patryk Kościukiewicz) stworzyli filmik, dzięki któremu możecie zobaczyć to, co się tam działo.....


.

"Zakochani są wśród nas"

Już po raz szósty przeprowadzono Powiatowy Konkurs Walentynkowy pod hasłem "Zakochani są wśród nas". Tradycyjnie został zorganizowany przez Gimnazjum nr 1 w Tucholi jego głównymi organizatorami byli: Maria Łukaszewicz, Wiesława Rydelek i Aleksander Kieliński. Patronat nad imprezą sprawował dyrektor szkoły Leszek Nurczyński. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować się w trzech kategoriach: poetyckiej, gdzie jury oceniało umiejętności młodych poetów, plastycznej, w której można było pokazać wykonane własnoręcznie kartki walentynkowe oraz recytatorskiej. Zwycięzcy każdej z kategorii otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
Jak zawsze przygotowano tomiki poezji, w których były zgromadzone wyróżnione wiersze oraz kartki. Zostały one rozdane uczestnikom i gościom.
Spotkanie było nagrywane przez szkolną telewizję - TV kropka. Ekipa wykazała się naprawdę dużym profesjonalizmem.

WYNIKI VI POWIATOWEGO KONKURSU WALENTYNKOWEGO

Kategoria poetycka

I miejsce - Patrycja Deja z Gimnazjum nr 1
I miejsce - Anna Porażyńska z Gimnazjum Powiatowego
II miejsce - Sandra Wielgosz z Gimnazjum Powiatowego
III miejsce - Monika Wróblewska z Gimnazjum Powiatowego
wyróżnienia: Dominika Szwemin z Gimnazjum nr 1, Joanna Theda z Gimnazjum w Gostycynie i Angelika Treider z Gimnazjum w Śliwicach.

Kategoria plastyczna

Nagrodzeni: Joanna Tryba z Gimnazjum nr 1, Krzysztof Jelka z SOSW w Tucholi, Sandra Wielgosz z Gimnazjum Powiatowego i Dorota Partyka z Gimnazjum w Śliwicach
Wyróżnieni: Agnieszka Donarska z Gimnazjum nr 1, Ewa Gumińska z Gimnazjum nr 1, Angelika Pilarska z Gimnazjum w Cekcynie, Damian Fryca z SOSW w Tucholi, Anna Zbliska z Gimnazjum w Żalnie, Paula Chechła z Gimnazjum w Cekcynie i Anna Treider z Gimnazjum w Śliwicach

Kategoria recytatorska

I miejsce- Małgorzata Pełczyńska z Gimnazjum Powiatowego
II miejsce- Paulina Kulas z Gimnazjum nr 1
III miejsce- Kinga Słomińska z Gimnazjum w Cekcynie
Wyróżnieni: Weronika Błach z Gimnazjum w Cekcynie, Monika Myler z Gimnazjum w Gostycynie, Aneta Olszowa z Gimnazjum Powiatowego i Dominika Szwemin z Gimnazjum nr 1


.

Nasi na etapie rejonowym konkursu z geografii

11 listopada odbył się w szkole konkurs przedmiotowy z geografii zorganizowany przez nasze nauczycielki tego przedmiotu - panią Wiesławę Jabłońską i panią Teresę Kiedrowską. 29 stycznia przedstawiciele naszej szkoły pojechali do Bydgoszczy - siedmiu uczniów zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Było to zadanie niełatwe, bo należało uzyskać minimum 75% możliwych do zdobycia na etapie szkolnym punktów. Na konkursie, którego hasło przewodnie brzmiało "Basen Morza Bałtyckiego", reprezentowali nas: Dariusz Ulatowski (IIIa), Wojciech Kuligowski (IId), Dominika Szwemin (IIc), Natalia Gwizdała (IIIa), Łukasz Ryl (IIIc) i Hanna Rydygier (IIb).

W mundurze nam będzie do twarzy

W ramach zajęć profilaktyczno - wychowawczych organizowanych w naszej szkole w ramach projektu "Słońce świeci wszędzie - program wyrównania szans edukacyjnych w gminie Tuchola szansą na lepszą przyszłość" uczniowie naszej szkoły wraz z panią pedagog - Hanną Zielińską-Block spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji po to, aby poznać dokładnie, na czym polega praca policjanta. W szkole zorganizowany będzie konkurs związany z wiedzą zdobytą podczas tej wizyty, a dotyczącą konsekwencji i kar, jakie grożą za różnego rodzaju wykroczenia i przestępstwa.

Plastyczne wizje naszej przyszłości w Unii Europejskiej

W ubiegłym tygodniu hol naszej szkoły stał się na moment galerią, w której swe talenty i wyobraźnię prezentowali uczniowie klas pierwszych, klasy III c oraz członkowie kółka plastyczno - profilaktycznego. Konkurs w ramach projektu "Słońce świeci wszędzie - program wyrównania szans edukacyjnych w gminie Tuchola szansą na lepszą przyszłość"zorganizowała nauczycielka plastyki - pani Elżbieta Pieczka. Ponad sto prac, dowolna technika, niewyobrażalne pomysły i tylko jedno ograniczenie - kartka papieru i temat pracy "Mój region w Europie - jak zmieni się kujawsko - pomorskie dzięki funduszom unijnym"... Jury miało trudny orzech do zgryzienia. Wyróżniono dzieła Marzeny Reszki z klasy Ia oraz Moniki Pawelskiej z klasy Id. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Sabiniarz z klasy IIIc , II miejsce Joanna Orzłowska z klasy IIc, a II miejsce Jakub Krawcewicz z klasy Id.

Najlepsi w konkursie plastycznym

W międzyszkolnym konkursie plastyczno - literackim zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni. Ich prace plastyczne związane z hasłem konkursu "Stop przemocy - mam prawo do bezpiecznej szkoły" były najlepsze - I miejsce zdobył Patryk Januszewski z klasy IIIc, II miejsce zdobył Łukasz Ryl z klasy IIIc, a III miejsce Joanna Orzłowska z klasy IIc, wyróżnienia zdobyli: Daria Reszka z klasy IIIc i Miłosz Tryba z klasy Ic. Możecie oglądać zdjęcia utalentowanych łowców nagród i wyróżnień na naszej stronie dzięki uprzejmości "Tygodnika Tucholskiego".

"Zakochani są wśród nas"

Gimnazjum nr 1 im. dra K. Karasiewicza w Tucholi zaprasza do udziału w VI edycji Powiatowego Konkursu Walentynkowego "Zakochani są wśród nas"
Ze szczegółami konkursu prosimy zapoznać się w regulaminie: Walentynki 2009

Wizyta w Belwederze

14 stycznia 2009 r. w Warszawie odbyła się gala rozdania grantów III edycji programu "Szkoła bez przemocy". Honorowym patronat tego programu objął Prezydent RP Lech Kaczyński, stąd właśnie spotkanie w Belwederze, na którym nie zabrakło i przedstawicieli naszego gimnazjum: koordynatorki SKW "Animus", pani Hanny Kłosowskiej oraz jednego z wolontariuszy z III d, Maksyma Zielińskiego. Jak wspominają tę wizytę?
"W tym roku szkolnym zostaliśmy zauważeni wśród ponad 1000 projektów i zdobyliśmy grant w wysokości 5 tys. złotych - to duży sukces. Dzięki temu jeszcze częściej będziemy odwiedzać naszych podopiecznych w Wysokiej. Wydamy też m.in. album wspomnień "My dla Was" - cieszy się Maksym.
Pani Kłosowska dodaje: "Uroczysta galę prowadził znany z telewizji Maciej Orłoś. Nagrodę wręczała nam minister Ewa Junczyk - Ziomecka - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. My zaś podarowaliśmy jej nasz kalendarz ze zdjęciami z Wysokiej. Po ceremonii była okazja, by zwiedzić Belweder. Chcielibyśmy też podziękować burmistrzowi Tucholi - panu Kowalskiemu za pomoc logistyczną, a panu kierowcy za bezpieczną podróż. Do tych podziękowań dołącza się również delegacja z Sypniewa".
Pozostaje się tylko cieszyć, że dobre serca naszego klubu wolontariuszy "Animus" doceniono aż w samej stolicy.

Nasi wolontariusze na XVII finale WOŚP

Samorząd szkolny gimnazjum wziął udział w przygotowaniach do XVII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariuszkami zostały: Patrycja Deja, Martyna Dullek, Patrycja Gabrych, Joanna Gerka, Martna Gwizdała, Kamila Jeneralska, Gracjana Klunder, Oliwia Kłosowska, Rozalia Kufel, Aleksandra Łyczywek, Daria Maślonka, Monika Myk, Paulina Nowak, Milena Pankau, Izabela Pstrąg, Magdalena Słupikowska, Izabela Szczukowska, Daria Trzebiatowska.
Potem pozostało już tylko wyruszenie 11 stycznia na ulice naszego miasta i zbiórka datków. W tym roku WOŚP grała na rzecz badań mających na celu wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Najwięcej pieniędzy znalazło się w puszce Aleksandry Łuczywek, a podczas tegorocznego finału Orkiestry nasi wolontariusze zebrali łącznie 3202,59 zł i 2,35 euro.

Szkoła bez przemocy

Nasze gimnazjum jest jednym z pięciu w województwie kujawsko-pomorskim laureatów konkursu grantowego tegorocznej edycji programu "Szkoła bez przemocy". Otrzymamy dzięki temu fundusze na realizację projektu "To w tym miejscu człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia". Jego pomysłodawczynią jest pani Małgorzata Skwrilowska-Lipińska, a realizować pomysły w nim zawarte będzie szkolny klub wolontariatu "Animus" wraz z opiekunką - panią Hanną Kłosowską. Działania, jakie zostaną w ramach projektu podjęte, związane są z odwiedzinami naszych uczniów u pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej. Zaplanowano m.in. wydanie kalendarza ze zdjęciami wolontariuszy i ich podopiecznych, organizację Dnia Babci i Dziadka, koncert życzeń, wspólne biesiady, inscenizację, upiększanie i sprzątanie pokoi mieszkańców DPS, wspólne sadzenie róż w ogrodzie, piknik integracyjny. Mamy nadzieję, że chwile spędzone razem staną się dla wszystkich uczestników projektu niezapomniane i zapamiętają, iż "Dobra na ziemi nie brakuje, trzeba je umieć, zbierać, uprawiać i pielęgnować."

"Dziady" na wesoło

Grupa uczniów z klasy III b ( Dawid Barczyński, Błażej Chilewski, Tomasz Donczyk, Kamila Jeneralska, Jacek Klunder, Oliwia Kłosowska, Sebastian Łabicki, Bartek Mikulski, Robert Szyszka) pod kierunkiem swojej polonistki, pani Marii Jeziorskiej przygotowała trawestację, czyli żartobliwą przeróbkę lektury "Dziady" cz. II. Aplauz widowni wzbudził zwłaszcza sąd nad kujonem. Występ spodobał się również rodzicom, którzy mieli okazję oklaskiwać młodych aktorów podczas wizyty na szkolnej wywiadówce.


.

Podsumowanie konkursu wiedzy o patronie

Dnia 11.12. 2008 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące konkurs dla klas I "Czy znasz biografię patrona szkoły - dr. K. Karasiewicza", który ogłosiła biblioteka szkolna z okazji 82 rocznicy jego śmierci. Przygotowała je bibliotekarz - pani Urszula Rezmer.
Celem konkursu było zapoznanie uczniów klas I z biografią tego wielkiego patrioty. Składał się on z dwóch części: pisemnej i ustnej. Łącznie wzięło w nim udział 21 uczniów z klas I. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 uczniów.
Na początku spotkania pani Urszula Rezmer powitała honorowych gości: dyrektora Banku Spółdzielczego w Tucholi - panią Bogumiłę Bełdzikowską, przewodniczącą Rady Rodziców w Gimnazjum nr 1 w Tucholi - panią Joannę Kierzkowską, dyrektora Gimnazjum nr 1 - pana L. Nurczyńskiego, nauczycieli z Grona Pedagogicznego oraz uczniów klas I. Następnie uczennice ze szkolnego chóru "Kantata" pod kierunkiem pani Izabeli Tunowskiej zaśpiewały piosenkę o dr. K. Karasiewiczu pt. : "Nie każdy potrafi". Jej słowa napisała uczennica M. Górska, a muzykę do niej skomponowała pani Tunowska. Krótką biografię dr K. Karasiewicza przedstawiły uczennice z klasy 3 F : Martyna Gwizdała, Paulina Nowak i Milena Pankau. Wiersze napisane przez uczniów Gimnazjum nr 1 na konkurs "Dr. K. Karasiewicz w strofach gimnazjalistów" recytowały uczennice : Aleksandra Stahnke i Dominika Szwemin z klasy 3 C oraz Magdalena Pukownik i Natalia Landmesser z klasy I B.
Przedstawiono wyniki konkursu, przypominając jednocześnie biografię dr. K. Karasiewicza, który był długoletnim dyrektorem Banku Ludowego w Tucholi - obecnie Banku Spółdzielczego w Tucholi.
Pani dyrektor Banku Spółdzielczego wręczyła uczniom nagrody, ufundowane przez tę placówkę, Radę Rodziców w Gimnazjum nr 1 w Tucholi oraz dyrekcję szkoły. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali specjalne upominki od Banku Spółdzielczego.

"Spieszmy sie kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą" - czyli spotkanie mlodzieży z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej.

W piątek, 12 grudnia członkowie SKW "ANIMUS" oraz młodzież z Gimnazjum nr 1 swój wolny czas ofiarowali osobom starszym z DPS w Wysokiej. Było to bardzo udane spotkanie. Młodzież pod kierunkiem Bożeny Mahlik przygotowała wzruszające wiersze bożonarodzeniowe, grupa uczniów spiewała kolędy i pastorałki w języku niemieckim, które przygotowała p. Emilia Jeneralska - byli pensjonariusze, którzy również spiewali te utwory, a każdy pensjonariusz otrzymał kartkę z życzeniami spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, które wykonała młodzież gimnazjum pod kierunkiem Elżbiety Pieczki. Następnie przedstawiliśmy prezentację przygotowaną przez Maksyma Zielińskiego o działalności wolontariuszy. Wzruszający był akcent pamięci pana Alfonsa, który odszedł w listopadzie. Wolontariusze przygotowali również niespodziankę dla swych podopiecznych - kalendarze ze zdjęciami z naszych pobytów i spotkań. Pan dyrektor DPS przybył z Bydgoszczy z pismem, iż DPS został wpisany na listę placówek spełniających wymogi standaryzacji - dla nas ważne, bo możemy nadal tam jeździc i się realizować. Na zakończenie Śpiewaliśmy wspólnie karaoke - kolędy polskie. Mikolaj z Wysokiej nie zapomniał również o wolontariuszach, każdy otrzymał upominek. Wspólne rozmowy przy herbacie i cieście mogłyby trwać dłużej, gdyby nie konieczność odjazdu. Nastepny wyjazd 16 stycznia.

Finał turnieju COUNTER STRIKE

Wyniki rozgrywek - finał. Mapa de_inferno. 2x12 rund(2 min).

Klasa Klasa  Termin  Zwycięzca Uwagi 
2a3b15.123b3:13
3b1a15.123b13:1
2a1a15.122a13:10

Wynik rozgrywek:
I miejsce - 3b
II miejsce - 2a
III miejsce - 1a

Gratulujacje !!!

PREZENT

Z okazji zbliżajacych się Świąt Bożego Narodzenia specjalnie dla Was ponownie zamieściłem zdjęcia z ubiegłych lat: 2001-2002, 2002-2003, 2003-2004, 2004-2005, 2005-2006. Miłych wspomnień.

Turniej COUNTER STRIKE

Wyniki rozgrywek etap II. Mapa de_nuke. 2x12 rund(2 min).

Klasa Klasa  Termin  Zwycięzca Uwagi 
1a1c8.121a13:3
3b3d8:123b13:1
2a1d10.122a13:0

AKCJA KUP COŚ DLA NIE SIEBIE

W dniu, kiedy to tradycyjnie czyścimy nasze buty i czekamy na świętego Mikołaja, który przynieść ma prezenty, grupa osób z naszej szkoły pomagała przy organizowanej przez sieć Banków Żywności Świątecznej Zbiórce Żywności odbywającej się w całej Polsce od 5 do 7 grudnia. Tradycyjnie już koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani Hanna Block - Zielińska. W akcji wzięli udział zarówno nauczyciele i pracownicy naszej szkoły (Leszek Nurczyński, Hanna Block - Zielińska, Emilia Jeneralska, Józef Kłosowski, Krystyna Rytlewska, Magdalena Barlik), jak i cała rzesza wolontariuszy - uczniów. Ich lista jest bardzo długa:

 1. Martyna Ossowska 2 F
 2. Agnieszka Schröder 1 F
 3. Emilia Guz 1 F
 4. Magdalena Wrońska 3 C
 5. Joanna Tryba 3 C
 6. Damian Drzycimski IC
 7. Miłosz Tryba 1 C
 8. Marita Pankau 2 B
 9. Edyta Spichalska 2 B
 10. Magdalena Sulkowska 3 E
 11. Sara Kania 3 E
 12. Anna Smolińska 2 D
 13. Majka Iwicka 2 D
 14. Paulina Landmesser 2 B
 15. Patrycja Buczkowska 2 B
 16. Izabela Brucka 1 B
 17. Martyna Śmieszek 1 B
 18. Mikołaj Zieliński 2 B
 19. Tymoteusz Lijewski 2 B
 20. Marzena Reszka 1 A
 21. Małgorzata Łobocka 1 G
 22. Daria Kleybor 2 A
 23. Karolina Kamińska 1 F
 24. Natalia Witkowska- Mucha 1 A
 25. Milena Kolassa
 26. Żaneta Dobrzyńska 1 B
 27. Jagoda Juszczak 1 B
 28. Natalia Landmesser 1 B
 29. Patrycja Szczechowska 1 C
 30. Ewa Kowalska 2 D
 31. Lucyna Gierszewska 2 D
 32. Maksym Zieliński 3 D
 33. Adrian Michalak 2 D
 34. Monika Myk 1 A
 35. Gracjana Klunder 1 E
 36. Martyna Dullek 1 F
 37. Izabela Pstrąg 3 D
 38. Błażej Gajewski 3 D
 39. Monika Krueger 3 D
 40. Angelika Grabowska 3 D
 41. Paulina Dobrzyńska 1 B

6 grudnia już od godz. 10.00 można było zobaczyć w tucholskim marketach "Netto" i "Biedronka" uśmiechnięte twarze "naszych", ubranych w pomarańczowe koszulki, z identyfikatorami na szyi. Uczestnicy akcji rozdawali ulotki informujące o celu zbiórki, jednocześnie zachęcając do zapełniania żywnością koszyków. Zebrane dary zostaną przeznaczone na rzecz podopiecznych lokalnych organizacji charytatywnych. Gimnazjum nr 1 udało się zebrać tego dnia ok. 300 kg różnego rodzaju produktów. Jak zwykle hojni mieszkańcy Tucholi nie zawiedli. Bardzo dziękujemy im oraz wolontariuszom.

Światowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Wolontariusza. W Polsce jest ok. 7 mln osób, która poświęcają swój wolny czas na pracę społeczną. Niektórzy uczniowie naszego gimnazjum też należą się do tej licznej grupy.
Szkolny klub "Animus" wraz z jego opiekunką - panią Hanną Kłosowską oraz panią pedagog Hanną Block-Zielińską, zaproszony w tym dniu przez Stowarzyszenie Inicjatyw Niemożliwych Motyka, wyjechał do Torunia na spotkanie wolontariuszy województwa kujawsko-pomorskiego. Przy pomocy prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Maksyma Zielińskiego pokazał tam to, jak działa na co dzień. Na spotkaniu zareklamowany został przygotowany przez klub kalendarz wolontariusza.
Co jeszcze działo się tego dnia? "Grupie udało się odwiedzić planetarium, gdzie obejrzeliśmy pokaz pt. "Gwiazda Betlejemska", co wprawiło wszystkich w świateczny nastrój. Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika zrobiliśmy sobie zdjęcie - wszak były to Mikołajki. Uśmiechnięci, z nowymi pomysłami na to, jak wzbogacić naszą działalność, wróciliśmy do domów. Ostatni wyjazd w tym roku kalendarzowym do Wysokiej nastąpi 12 grudnia. Będą jasełka, kolędy w trzech językach, karaoke oraz życzenia" - opowiada, zadowolona ze wspaniałej pracy wolontariuszy z Gimnazjum nr 1, Hanna Kłosowska.

UWAGA TURNIEJ COUNTER STRIKE!!!

Następny etap turnieju odbędzie sie w poniedziałek 8.12.2008 o godzinie 14:30. Prosze o zgłoszenie się reprezentacji klas 1a, 1c, 1d, 2a, 3b, 3d. Tym razem gramy na mapie de_nuke. Rywali na tym etapie ustalimy przez losowanie.

II miejsce dla Pawła Obuchowskiego

20 listopada w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu na plakat "Obrona Cywilna Wokół Nas", który w tym roku przebiegał pod hasłem "112 - w trudnej sprawie, nie używaj przy zabawie". Jego celem jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o ochronie ludności oraz pracy służb ratowniczych.
Do ostatniego etapu - wojewódzkiego zakwalifikowało się ok. 1500 prac m. in. uczniów z naszego gimnazjum (zdobyły one pierwsze miejsce na etapie gminnym konkursu). Autorami tych dzieł byli: Agnieszka Donarska, Paulina Kulas, Daria Reszka, Ewa Tyde oraz Paweł Obuchowski, który zajął II miejsce. Jest to niewątpliwie spory sukces (choć nie jedyny) młodego artysty.
Dodajmy, że plakaty laureatów były prezentowane na wystawie w Urzędzie Wojewódzkim podczas gali wręczania nagród.

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia po raz 20 obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole, dzięki wsparciu Burmistrza Tucholi, który ufundował nagrody książkowe, VIII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS. Jej tegoroczne hasło brzmiało: "Święta - Wróć bez HIV".
Byliśmy gospodarzami tej imprezy. Wzięło w niej udział 25 uczniów z gimnazjów w Śliwicach, Kęsowie, Gostycynie, z Gimnazjum Powiatowego w Tucholi i oczywiście, z naszego Gimnazjum nr 1 w Tucholi (Dominika Szwemin z klasy ,Maria Zaremba z 3d, Maksym Zieliński z 3d, Paulina Nowak z 3f oraz Patrycja Hennik z klasy 1b).W komisji oceniającej prace zasiedli nauczyciele z poszczególnych gimnazjów, a także Danuta Magadzia z Urzędu Miejskiego i autorka pytań i współorganizator konkursu - Grażyna Wolska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Poziom był w tym roku bardzo wysoki - czworo uczniów zdobyło maksymalną liczbę punktów i zajęło I miejsce. A byli to: Małgorzata Górska z Gimnazjum Powiatowego, Bogusława Jakóbowska z Kęsowa, Taida Landowska ze Śliwic oraz Dominika Szwemin z Gimnazjum nr 1 w Tucholi.Tylko 1 punkt stracili Zuzanna Zakrzewska i Andrzej Zakrzewski z Gimnazjum Powiatowego i tym samym zajęli II miejsce. Wyróżnienie przyznano Kamilowi Kotwicy z Gostycyna. Gratulujemy!

Wywiadówka !!!

Dnia 16 grudnia 2008 r. o godz. 17.00 odbędzie się wywiadówka, na której m. in. omówione zostaną sprawy ewentualnych zagrożeń oceną niedostateczną w semestrze zimowym. Prosimy rodziców o przybycie.

Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie "Bliżej Norwida 2008"

Przedstawicielka naszej szkoły Paulina Kulas, przygotowana przez nauczycielkę języka polskiego, panią Marylę Łukaszewicz i nauczycielkę muzyki, panią Izabelę Tunowską, zdobyła pięknym wykonaniem utworu "Modlitwa" wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie "Bliżej Norwida 2008" w kategorii poezja śpiewana. Dodać należy, że na tym etapie konkursu przyznano jedynie pierwsze miejsce i wyróżnienie, które przypadło właśnie Paulinie. Gratulujemy sukcesu i mamy nadzieję, że głos naszej utalentowanej uczennicy i dźwięki jej gitary usłyszymy jeszcze wiele razy...

Turniej COUNTER STRIKE

Wyniki rozgrywek etap I. Mapa de_dust2. 2x12 rund(2 min).

Klasa Klasa  Termin  Zwycięzca Uwagi 
2d1d26.111d7:5-0:8
2e1a26.111a0:12-0:1
1c3f1.121c4:8-9:3
3d1g1.123d11:1-2:0
2a1b3.122a 12:0-1:0
2f3b3.123b0:12-0:1

Radiowęzeł opanowany przez klasy III

Od 18 grudnia rozpoczął się w szkole cykl prezentacji uczniów klas III. Wykorzystują oni do tego radiowęzeł. Jak mieliście zapewne okazję usłyszeć, podczas drugiej dużej przerwy, z głośników nie wydobywa się jedynie muzyka, ale też głosy... przedstawiają one swoje koleżanki i kolegów, opowiadają o ciekawostkach z życia klasy, chwalą się jej osiągnięciami itd. O sobie mówiła już klasa III a, III b, dziś natomiast (tj. 2 grudnia) prezentuje się klasa III c, następnie klasa III d (9 grudnia), klasa III e (16 grudnia) oraz klasa III f (6 stycznia 2009 r.). Przypominamy, że te prezentacje brane będą pod uwagę w rankingu klas.

Przedstawienie dla klas II

8.12.2008 r. o godz. 8:00 w sali gimnastycznej odbędzie się dla Was przedstawienie profilaktyczne "Pętla zdarzeń" Proszę przynieść obuwie sportowe. Dla uczniów przedstawienie jest bezpłatne.

KONKURS WIEDZY OLIMPIJSKIEJ

Dnia 27 listopada odbył się zorganizowany przez naszych nauczycieli wychowania fizycznego Konkurs Wiedzy Olimpijskiej. Przeprowadziła go pani Maria Pawłowska - Holc. Każdą klasę reprezentowała dwójka uczniów, która musiała odpowiadać na pytania dotyczące historii igrzysk olimpijskich, symboli olimpijskich, olimpizmu, paraolimpiad, nazwisk polskich sportowców biorących udział w letnich i zimowych igrzyskach. Można było zdobyć maksymalnie 36 punktów. Oto lista uczestników i zwycięzców:
Klasy III
I miejsce - III d - 31 punktów - Patryk Głomski, Mikołaj Urbanowski
II miejsce - III a - 28 punktów - Dariusz Ulatowski, Przemysław Ziółkowski
III miejsce - III f - 24 punktów - Patrycja Gabrych, Aneta Zawadzińska
IV miejsce - III e - 21 punktów - Szymon Kamiński, Łukasz Słowikowski
V miejsce - III c - 19 punktów - Agnieszka Donarska, Patryk Januszewski
VI miejsce - III b - 17 punktów - Dawid Barczyński, Tomasz Donczyk
Klasy II
I miejsce - II a - 29 punktów - Jakub Kożuch, Mateusz Wamka
I miejsce - II d - 29 punktów - Anna Piotrowska, Wojciech Kuligowski
III miejsce - II b - 27 punktów - Karol Drążkowski, Maciej Karkoszka
IV miejsce - II e - 26 punktów - Bartosz Kaszczyszyn, Mateusz Renkiewicz
V miejsce - II f - 22 punktów - Sara Muzioł, Joanna Grzegorz
VI miejsce - II c - 16 punktów - Ewa Gumińska, Martyna Piesik
VII miejsce - II g - 8 punktów - Sylwia Karowska, Anna Pukownik
Klasy I
I miejsce - I a - 27 punktów - Dominik Krygier, Radek wegner
I miejsce - I b - 27 punktów - Sandra Babińska, Patrycja Hennik
I miejsce - I d - 23 punktów - Jan Ozdoba, Jakub Krawcewicz
I miejsce - I g - 21 punktów - Hubert Rybczyński, Marcin Zabrocki
I miejsce - I c - 20 punktów - Miłosz Lorbiecki, Szymon Nelke
I miejsce - I e - 15 punktów - Bartosz Kawalec, Arkadiusz Redzimski
I miejsce - I f - 12 punktów - Emilia Guz, Paulina Poćwiardowska

Uwaga! Próbny egzamin gimnazjalny

Jak co roku nasza szkoła przystępuje do próbnego egzaminu gimnazjalnego. Część humanistyczna odbędzie się w piątek - 28 listopada. Uczniowie tego dnia mają tylko trzy lekcje, po nich następuje przerwa obiadowa (20 minut), a o godz. 10:50 klasy III spotykają się przed wyznaczonymi dla nich salami.
Część matematyczno - przyrodnicza odbędzie się w sobotę - 29 listopada o godzinie 8:00 (odrabiamy wówczas dzień 2 stycznia 2009 r.)
Obecność obowiązkowa. Prosimy o wcześniejsze przybycie. Życzymy jak najlepszych wyników!

Uwaga! Kolejne spotkanie z rodzicami

W najbliższy (25), ostatni wtorek listopada, jak co miesiąc, nasi nauczyciele spotykają się z rodzicami. Nasze grono pedagogiczne czeka na Państwa od godz. 16.30. Zapraszamy.

Światowy Dzień bez Papierosa

W czwartek, 20 listopada, obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa. W naszej szkole jego organizacją zajęła się pani Urszula Rezmer. Rozpoczął się on pod hasłem "Rzuć palenie młody, bo papieros wyszedł z mody". Rano przedstawiciele poszczególnych klas wzięli udział w konkursie, którego celem było sprawdzenie tego, co uczniowie wiedzą o szkodliwości palenia. Scenkę tematycznie związaną z nałogami zaprezentowały członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki - Klaudia Januszewska oraz Ewa Jankowska z I b.
Każda z klas miała też możliwość zapoznania się z prezentacją multimedialną przygotowaną przez panią Hannę Kłosowską, a dotyczącą zgubnych skutków nałogu nikotynowego. Ponadto swoją wizję walki "Papieros vs. Pan Zdrówko" przedstawili członkowie kółka teatralnego prowadzonego przez panią Magdalenę Barlik. Wyzwolonych z "kajdan nałogu" zagrały: Hanna Rydygier, Olga Gostomska, Edyta Spichalska, Emilia Szmelter, Marita Pankau oraz Izabela Słoma. W rolę demonicznego papierosa wcieliła się Aleksandra Melnyczek, a zwycięskim Panem Zdrówko był Miłosz Synakowski. Po przedstawieniu scenki młodzi aktorzy rozdawali z koszyków z napisami "zamiast papierosa" miętowe cukierki, żeby palacze nie zapomnieli, iż "oddech ich może pachnieć niezbyt wytwornie i wyglądać też mogą (dzięki papierosom) potwornie...".
Na koniec odbył się krótki apel, gdzie ogłoszono zwycięzców konkursu oraz wręczono dyplomy i nagrody. Pierwsze miejsce zdobyli dla klasy II b - Maciej Karkoszka i Emilia Langowska, dla klasy II d - Wojciech Kuligowski i Karol Rompalski oraz dla klasy II f - Martyna Gwizdała i Paulina Nowak. Drugie miejsce zajęły Patycja Hennik i Martyna Śmieszek dla klasy I b. Trzecie miejsce wywalczyły dla klasy I f - Magdalena Donarska i Martyna Dullek oraz dla klasy III a Alina Gwizdała i Dariusz Ulatowski. Pamiątkowe zdjęcie wygranych można było oglądać w "Tygodniku Tucholskim" nr 48.

Uczniowie Dzieciom

17 listopada do naszej biblioteki przybyli goście - uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tucholi. Dla nich członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowali, pod kierunkiem opiekuna koła - pani Urszuli Rezmer, adaptację sceniczną bajki C. Nazyrowa "Rzeczpospolita pszczół". Występ oglądano z wielkim zainteresowaniem. Przesłaniem bajki są mądre przysłowia pszczelego ludu: "Kto pracuje za młodu, nie zazna na starość głodu. Gdzie się pilnie pracuje, tam się biedy nie czuje!".
Trzeba przypomnieć też, że już w październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego słuchali utworów, które czytały uczennice klasy IIIF z Gimnazjum nr 1.

Dzień Niepodległości

7 listopada odbył się apel szkolny z okazji Dnia Niepodległości. Mija właśnie 90 lat, od kiedy staliśmy się po okresie długiej niewoli niepodległym krajem. Uczniowie z klasy II c (profil regionalny) - Agata Domisz, Martyna Piesik, Klaudia Sulanowska, Paulina Kulas, Wojciech Milachowski, Karol Flatow i Ireneusz Kierzkowski, pod kierunkiem nauczycielki historii pani E. Folegi, przedstawili w skrócie najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1772 -1918 mające związek z naszą Ojczyzną.
Wspomniano również o naszej małej ojczyźnie, o Tucholi. Przypominamy wszystkim, że rocznica jej wyzwolenia przez wojska gen. Józefa Hallera przypada 29 stycznia 1920 r. Uroczystość uświetniona została muzyką Chopina i recytacją wierszy patriotycznych w wykonaniu Pauliny Kulas.

Szkolny Klub Wolontariatu "Animus"

Nasz szkolny klub zrzeszający obecnie 25 wolontariuszy działa już od 2007 r. Wolontariuszami i obserwatorami są:

 • Borkowska Katarzyna (obserwator)
 • Buczkowska Patrycja
 • Czajkowska Angelika
 • Czapiewska Martyna
 • Deja Patrycja
 • Fabich Maja
 • Fabich Monika
 • Gwardnik Monika (obserwator)
 • Kabat Karolina
 • Kabat Marlena
 • Kawka Sylwia
 • Landmesser Karolina
 • Lijewski Tymoteusz
 • Pieczyńska Kinga
 • Pipowska Magdalena
 • Pozorska Diana
 • Pukownik Anna
 • Pukownik Magdalena
 • Rink Małgorzta
 • Słupikowska Magdalena
 • Stahnke Aleksandra
 • Szwemin Dominika
 • Wolszleger Patrycja
 • Zakryś Natalia
 • Zaremba Maria
 • Ziaja Katarzyna
 • Zielazna Agnieszka
 • Zieliński Maksym
 • Zieliński Mikołaj

Opiekunką i dobrym duchem klubu jest pani Hanna Kłosowska - razem z nią nasza młodzież systematycznie odwiedza swoich podopiecznych, którymi są mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej koło Raciąża. Jak mówi pani Hanna: "Te odwiedziny i wspólnie spędzony czas, na rozmowach, spacerach, wspominkach, wiele znaczą dla młodszego i starszego pokolenia, sprawiają obu stronom radość i satysfakcję. Młodzież uczy się tolerancji i rozwija swe umiejętności interpersonalne, a mieszkańcy DPS w Wysokiej zawsze z niecierpliwością czekają na swych młodych znajomych. Przy pożegnaniach pojawiają się niejednokrotnie łzy i pytania o to, kiedy odbędzie się następna wizyta. W takich chwilach przychodzą do głowy słowa: "To w tym miejscu człowiek człowiekowi najbardziej jest potrzebny do szczęścia". Kolejne odwiedziny wolontariuszy w Wysokiej już 7 listopada. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do klubu "Animus" i dzielić się z innymi swoim optymizmem i radością - zapraszamy.

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Na przełomie października i listopada wystawiono w Miejskiej Bibliotece Publicznej prace uczniów wykonane pod kierunkiem pani L. Głomskiej i pani K. Żurawki w świetlicy przyszkolnej wykorzystujące technikę origami. Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Dinozauromania

Niektóre klasy w naszym gimnazjum opanowało dziwne szaleństwo. Widać czasami rankiem, jak wsiadają, żądni przygód, do stojącego przed szkołą autobusu - cel nieodmiennie pozostaje jeden - przenieść się w przeszłość i zobaczyć na własne oczy to, jak wyglądały dinozaury. Mowa tu oczywiście o JuraParku w Solcu Kujawskim, który tak często odwiedza nasza młodzież. Solidna porcja wiedzy podana w sposób trafiający do każdego, możliwość obejrzenia dinozaurów takimi, jakie były kiedyś, zrobienie sobie przy nich zdjęcia, obejrzenie rożnych skamieniałości, naturalnej wielkości mamuta i zabawa - to wszystko może zaoferować JuraPark. Nic dziwnego, że jest tak chętnie odwiedzanym miejscem. Oczywiście klasowe wycieczki zawsze oferują uczniom jeszcze więcej atrakcji - obowiązkowym punktem programu staje się też wizyta w jednym z wielkich bydgoskich kin i obejrzenie jakiegoś interesującego filmu. Takie szkolne wyprawy odbyła już 16 października pod opieką pani Moniki Skałeckiej, pani Ewy Tysarczyk i pani Magdaleny Barlik klasa IIIe, IIId, IIIc, a 21 października pod opieką pani Wiesławy Borowskiej, pani Marii Łukaszewicz, pani Wiesławy Rydelek klasa II b, II c oraz część klasy IIa.

Obcym wstęp wzbroniony!!!

Przy drzwiach wejściowych naszej szkoły od tego tygodnia stoi pracownik ochrony. Pełni odpowiedzialną funkcję - jego zadaniem jest pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa naszym uczniom.

Uwaga!!! Konsultacje dla rodziców

Współpraca rodziców z nauczycielami, wychowawcą jest ważnym elementem procesu kształcenia młodzieży. Dnia 28 października 2008 r. zapraszamy, zgodnie z tradycją, na konsultacje dla rodziców, opiekunów. Odbywają się one zawsze w ostatni wtorek miesiąca. Od godz. 17.00 do 18.00 czekają na Państwa nauczyciele naszej szkoły. Jeśli chcą Państwo zadać jakieś pytania, omówić zachowanie i postępy w nauce swoich dzieci, poszukać rady, porozmawiać - jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Czy znasz biografię patrona szkoły?

24 października 2008 roku w szkolnej stołówce odbył się pierwszy etap konkursu organizowanego przez panią Urszulę Rezmer - bibliotekarza szkolnego. Jego celem jest zapoznanie uczniów z biografią dra Kazimierza Karasiewicza oraz z przeszłością historyczną naszego regionu w okresie, w którym żył i pracował patron Gimnazjum nr 1 w Tucholi. Zgodnie z regulaminem do udziału w konkursie wytypowano po trzech przedstawicieli z każdej klasy pierwszej. Ia reprezentowali: Dominik Dzierzyk, Dominik Kryger, i Dominik Sikorski, Ib Sandra Babińska, Patrycja Hennik, Krystian Szulc, Ic Katarzyna Bajczyk, Agnieszka Maluchnik, Sebastian Stopa, Id Anna Brodowska, Magda Jankowska, Julia Kaczanowska, Ie Bartosz Kawalec, Stanisław Sabiniarz, Monika Steffer, If Remigiusz Kiedrowicz, Mateusz Narloch, Aneta Weltrowska, Ig Małgorzata Łobocka, Hubert Rybczyński, Marcin Zabrocki. Uczniowie, którzy uzyskają maksymalną ilość punktów w pierwszym etapie konkursu, zakwalifikują się do części ustnej. Odbędzie się ona 7 listopada o godz. 10 w bibliotece szkolnej. W jury zasiądzie pani Elżbieta Folega - nauczycielka historii oraz pani Maria Łukaszewicz - polonistka. Na zwycięzców czekają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Pierwszy próbny egzamin gimnazjalny z języków obcych

We wtorek 21 października 2008 roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z arkuszami próbnego egzaminu gimnazjalnego z języków obcych. Można było sprawdzić w ten sposób nie tylko wiedzę młodzieży, ale również przypomnieć procedury egzaminacyjne, przetestować, jak działa nagłośnienie. Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane sprawnie i pozostaje tylko, ucząc się dalej :-), czekać na wiosenne egzaminy.

"Słońce świeci wszędzie" - program wyrównywania szans edukacyjnych w Gimnazjum nr 1 w Tucholi

Jesteśmy jedną ze szkół, która w ramach programu "Słońce świeci wszędzie" realizowanego w gminie Tuchola organizuje dla swych uczniów różnorodne zajęcia mające na celu wyrównywanie ich szans edukacyjnych. Jedne z takich właśnie zajęć odbywają się w szkolnej świetlicy, gdzie pod okiem nauczycielek - pani Lidii Głomskiej oraz pani Krystyny Żurawki młodzież ma szansę zdobyć nowe umiejętności i poznać wyjątkową technikę "Iris folding". Pochodzi ona z Holandii, a polega na naklejaniu pasków papieru według spiralnego wzoru, pośrodku którego znajduje się "iris" - tzw. "oczko". Tak powstają niezwykłe dzieła. Można je nie tylko zobaczyć na wystawie w świetlicy, ale przyjść tam i nauczyć się, jak wykonać oryginalny obrazek czy kartkę. Jak mówi pani Żurawka: "Do ich wykonania nie trzeba wyjątkowych zdolności. Wystarczy znaleźć chęci i wygospodarować odrobinę czasu, a z pasków papieru powstanie coś niepowtarzalnego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych".
Wkrótce na naszej stronie będziecie mogli przeczytać o innych zajęciach realizowanych w ramach projektu "Słońce świeci wszędzie".

I Bieg Kasztelański Raciąż

Na początku października reprezentacja naszego gimnazjum w składzie: Remigiusz Berent (I a), Bartosz Januszewski (I a), Dominik Sikorski (I a), Grzegorz Stosik (I a), Hubert Rybczński (Ig), Emila Guz (I f), Adrian Kierejnik (II a), Karol Drążkowski (II b),Maciej Karkoszka (II b), Tymoteusz Lijewski (II b), Przemysław Kuszyński (II d), Tycjan Gramenz (II e), Martyna Kleman (III e) pod opieką pana Piotra Czerwińskiego brała udział w I Biegu Kasztelańskim w Raciążu. Dziewczęta biegły na dystansie 1000 m. Spisały się dzielnie, rywalizując nawet z zawodniczką Zawiszy Bydgoszcz Mirellą Landmesser, medalistką Mistrzostw Polski w Sztafecie 4x400m. Chłopcy mieli do pokonania dystans 1600 m - czwarte miejsce zdobył dla naszej szkoły Maciej Karkoszka z klasy II b. Szkoda tylko, że organizatorzy nie pomyśleli o tym, by rozdzielić kategorie wiekowe - gimnazjalistom trudno współzawodniczyć z uczniami szkół ponadgimnazjalnych.

Pasowanie klas pierwszych na gimnazjalistów

W sobotę (4 października 2008 r.) w sali gimnastycznej naszej szkoły miało miejsce pasowanie klas pierwszych na uczniów Gimnazjum nr 1. Aby wszystko wypadło jak należy, dzień wcześniej odbyła się generalna próba, na której pod okiem pana Piotra Zielińskiego ćwiczono, ćwiczono, ćwiczono ... Impreza przybrała charakter uroczysty, odśpiewano hymn państwowy, a przewodniczący samorządów klasowych składali przysięgę, ślubując na sztandar szkoły. Następnie przemówił dyrektor szkoły, przypominając o prawach, przywilejach, ale i obowiązkach ucznia. Część oficjalną zakończył hymn zjednoczonej Europy. Odświętne stroje zostały zamienione na kolorowe, zabawne ubrania i rozpoczął się turniej "pierwszaków". Jury oceniało przebranie i piosenki prezentowane przez klasy Ia, Ib, Ic, Id, Ie, If i Ig. Tańczono na gazecie, przenoszono pieniądze za pomocą słomek, szkicowano portrety wychowawców. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą związaną ze szkolnymi tematami. Zwycięzcą konkursu okazała się klasa Ig, drugie miejsce zajęła po dogrywce klasa Ia, trzecie klasa Ib. Zostały one nagrodzone pięknymi pluszakami, które z pewnością staną się klasowymi maskotkami oraz papierem, jaki posłuży zapewne do sporządzania wielu ciekawych testów ;-). Pozostałe klasy obdarowano słodyczami.

Mamy nowego przewodniczącego samorządu szkolnego

W dniu wyborów -26.09.2008 głosowało 476 uczniów. Frekwencja wyniosła 94%. Najwyższe poparcie uzyskali następujący kandydaci:

 1. Tomasz Donczyk
 2. Milena Pankau
 3. Maksym Zieliński
 4. Joanna Skiba
 5. Dawid Trzebiński

Zgodnie z regulaminem wyborów władz samorządu szkolnego w Gimnazjum nr 1 w Tucholi przewodniczącym samorządu został Tomasz Donczyk. Funkcję zastępcy przewodniczącego objęła Milena Pankau, a w skład rady samorządu weszli też: Maksym Zieliński, Joanna Skiba i Dawid Trzebiński. Nowy szef samorządu powiedział, że jest otwarty na wszelkie propozycje uczniów, które mogą zmienić coś w szkole na lepsze. Dekalaruje, że będzie organizował dyskoteki, jeśli tylko znajdą się opiekunowie. Planuje też zabawę z okazji Halloween połączoną z konkursem na najciekawsze i najstraszniejsze przebranie.

Wycieczka rowerowa do Woziwody

29 września 2008 roku klasa IIIe wybrała się wraz z wychowawcą - panem Leszkiem Ostrowskim, na wycieczkę rowerową do Woziwody. Opiekunami grupy byli też pani Emila Jeneralska i pan Grzegorz Holc. Oto relacja jednej z uczestniczek: "Pogoda na początku nie dopisywała, ale my nie poddawaliśmy się. Podczas jazdy rowerami nie było większych problemów. Gdy dotarliśmy na miejsce, przywitał nas przewodnik - pan Cezary Sudoł i rozpoczęliśmy zwiedzanie siedziby nadleśnictwa Woziwoda. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy o zwierzętach żyjących w naszych lasach, ich ochronie oraz o pracy leśniczych. Zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć, a potem ruszyliśmy dalej - na przygotowane wcześniej ognisko. Zjedliśmy smaczne kiełbaski i odpoczywaliśmy na łonie natury. Gra w piłkę, rozmowy... Gdyby można spędzać tak każdy dzień... Niestety, nadeszła pora powrotu do domu. Droga do Tucholi nieco nas zmęczyła, jednak rozstaliśmy się przy szkole w znakomitych nastrojach. Było super". Taki przyjemny dzień z pewnością sprzyja temu, że zrelaksowani uczniowie lepiej przyswajają wiedzę w szkole;-)

Podium dla Gimnazjum nr 1 - XXVI Bieg Borowiaków

W kategorii gimnazjów nasi uczniowie, biorący udział w XXVI Biegu Borowiaków, zdobyli wysoko notowane miejsca. Jako pierwsza na metę, w biegu na 800 metrów, dobiegła po złoty medal przedstawicielka Gimnazjum nr 1 - Martyna Kleman (rocznik '93), a w biegu na 600 metrów dziewcząt drugie miejsce zajęła Emilia Guz (rocznik '95). Panowie z naszego gimnazjum trzykrotnie wywalczyli srebro: w biegu na 800 metrów Krystian Gwizdała (rocznik '95), w biegu na 1000 metrów Łukasz Kensik (rocznik '94) i na tym samym dystansie, ale reprezentujący rocznik '95 - Mikołaj Urbanowski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Podziel się posiłkiem

W dniach 26 i 27 września 2008 r. ponad siedemdziesięciu wolontariuszy z naszej szkoły brało udział w akcji "Podziel się posiłkiem" i zbierało w tucholskich marketach "Netto" i "Biedronka" produkty żywnościowe.
Klasę I b reprezentowali: Sandra Babińska, Izabela Brucha, Paulina Dobrzyńska, Żaneta Dobrzyńska, Patrycja Hennik, Ewa Jankowska, Klaudia Januszewska, Jagoda Juszczak, Adrianna Kalisz, Natalia Landmesser, Tomasz Piotrowski, Magdalena Pukownik, Mateusz Różek, Marek Spychał, Martyna Śmieszek, Żaneta Wolszleger, klasę I d : Jagoda Grochowina, klasę I c : Monika Słomińska, Patrycja Szczechowska, Miłosz Tryba, klasę I g : Małgorzata Łobocka, klasę II a : Marzena Borowa, Adrian Kierejnik, Milena Kolasa, Jakub Kożuch, Oliwia Piotrowska, Joanna Skiba, Kamil Suchomski, Dominika Schreiber, klasę II b : Patrycja Buczkowska, Daria Domeracka, Olga Gostomska, Kamila Grzywacz, Maciej Karkoszka, Paulina Landmesser, Emilia Langowska, Tymoteusz Lijewski, Marita Pankau, Hanna Rydygier, Edyta Spichalska, Miłosz Synakowski, Emilia Szreiber, Mikołaj Zieliński, klasę II c: Agata Domisz, Martyna Piesik, klasę II d : Weronika Czapiewska, Lucyna Gierszewska, Maja Iwicka, Paulina Łapka, Magdalena Narloch, Anna Smolińska, klasę II g : Maja Fabich, Kinga Pieczyńska, Natalia Zakryś, klasę II e : Patrycja Pieczka, klasę III a : Alina Gwizdała, Katarzyna Schreiber, Jowita Ziółkowska, klasę III b: Tomasz Donczyk, Joanna Gierka, Paulina Glugla, Kamila Jeneralska,Oliwia Kłosowska, Sebastian Łabicki, Aleksandra Łyczywek, Bartosz Mikulski, Adam Rybka, Robert Szyszka, Daria Trzebiatowska, klasę III d : Angelika Grabowska, Monika Krueger, Izabela Pstrąg, Mikołaj Urbanowski, Maksym Zieliński.
Koordynatorką całego przedsięwzięcia była pani Hanna Block -Zielińska, a wspomagali ją nauczyciele: Magdalena Barlik, Teresa Kiedrowska, Hanna Kłosowska, Józef Kłosowski i Maria Łukaszewicz. Specjalne podziękowania za pomoc należą się też pracownikom obsługi - pani Iwonie Rytlewskiej oraz pani Teresie Woźniak. W ubiegłym roku Gimnazjum nr 1 pozyskało dla potrzebujących podczas dwóch zbiórek około tony żywności. W tym roku udało się zebrać ponad 519 kg, ale przed nami jeszcze jeden termin akcji - w okresie przedświątecznym.
Tym wszystkim, którzy podczas ostatniego weekendu poświęcili swój czas i zbierali żywność oraz darczyńcom potrafiącym podzielić się posiłkiem z innymi dziękujemy za dobre serce i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu.

"Poszukiwany, poszukiwana" - wybory samorządowe

Przez ostatnie dni szkoła żyła kampanią wyborczą, której celem było wyłonienie przewodniczącego/przewodniczącej samorządu uczniowskiego. Kandydaci wykazywali się niebywałą pomysłowością w walce o głosy swoich kolegów i koleżanek. Uczniowie mogli zapoznać się z ich programem nie tylko dzięki hasłom i plakatom wyborczym, ale również podczas krótkiego apelu, kiedy to mieli szansę przemówić "do ludu" i zaprezentować swoją osobę oraz projekty ulepszeń, jakie chcieliby wprowadzić w szkole. Rywalizowano na wszystkie możliwe sposoby - nie zabrakło ciekawych zdjęć, baloników, transparentów i przede wszystkim tzw. kiełbasy wyborczej - czyli obietnic, które niejedną i niejednego mogłyby przekonać:-)
Rano, 26 września, zapanowała cisza wyborcza. Wszystkie klasy udały się do urny, by zagłosować. Kto wygra?

"Przygoda z dinozaurami"

23 września 2008 r. klasy I a i I b z Gimanzjum nr 1 wzięły udział w wycieczce do JuraParku w Solcu Kujawskim. Razem z opiekunami - panią Emilią Jeneralską, panem Piotrem Czerwińskim i pomysłodawcą wyprawy - panem Piotrem Zielińskim uczniowie podziwiali tam naturalnej wielkości modele dinozaurów. Rekonstrukcje prehistorycznych stworów mogą budzić respekt i podziw - o czym świadczą zdjęcia z pobytu w tym ciekawym miejscu. Wrażenie zrobiło też na gimnazjalistach muzeum z niezwykłymi eksponatami i zdjęcia z wykopalisk. Dodatkową atrakcją, której nie mogło zabraknąć w parku rozrywki, były szaleństwa na placu zabaw. Czekamy na następne takie wycieczki!

"Sprzątanie świata

Tradycyjnie, jak co roku, Gimnazjum nr 1 w Tucholi, podobnie jak inne szkoły w całej Polsce, wzięło udział w akcji "Sprzątanie świata". Grupy młodzieży wraz z opiekunami (M. Barlik, W. Jabłońską, T. Kiedrowską, H. Kłosowską, J. Kotlengą, E. Nowak, M. Pawłowską-Holc, M. Skałecką) wyruszyły 19 września, by oczyścić nasze miasto i jego okolice ze śmieci. Tegoroczne hasło akcji brzmi "Ziemia w Twoich rękach". Właśnie zgodnie z nim uczniowie postanowili wziąć sprawy, a właściwie śmieci, w swoje ręce. Zabrali się do sprzątania z zapałem. Zebrano sporo worków z różnego rodzaju odpadami. Wśród usuniętych z Małpiego Gaju rzeczy znalazła się także opona od ciągnika i zdezelowany rower. - Od razu zrobiło się czyściej. Szkoda tylko, że nie wszyscy chcą dbać o piękno otaczającego nas świata - podsumowali swą pracę uczniowie.

Nowy rok szkolny

Znowu nadszedł wrzesień. Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2008/2009. Do gimnazjum przybyło wielu nowych uczniów. Mamy nadzieję, że będą kształtowali osobowość oraz zdobędą wiedzę przydatną na kolejnych etapach edukacji.